(Nad)národná (z)rada!

Autor: Tomáš Sedliačik | 12.10.2011 o 14:45 | (upravené 12.10.2011 o 16:42) Karma článku: 16,02 | Prečítané:  1662x

Včerajšie predstavenie v národnej (z)rade potvrdilo zopár nepekných avšak len málo prekvapivých skutočností resp. pravidiel:

Po prvé, Brusel má vždy pravdu! Akýkoľvek návrh, ktorý je potrebné schváliť na úrovni národných parlamentov, jednoducho musí byť a nakoniec aj bude schválený. Dôvody na výnimku z tohto pravidla sú azda len dva: 1. dostatočne veľká krajina, 2. dostatočne nepodstatný návrh, ktorý je možné zrealizovať i neskôr a v menšom počte. Hlasovanie o eurovale na Slovensku žiadnu z týchto podmienok na výnimku nespĺňa a preto euroval musí byť a aj bude schválený. Okrem toho už z elementárnej logiky vyplýva, že neschválenie DOČASNÉHO eurovalu môže byť len a len DOČASNÉ!

V tejto súvislosti jedna praktická rada: Ak vlastníte akcie, či už na vlastnú päsť alebo máte dostatočnú dôveru k manažérom rastových fondov niektorej z DSS, nie je dôvod na paniku. Ceny by padať nemali, teda aspoň určite nie z dôvodu neschválenia eurovalu. A ak by aj náhodou padli, tak určite len DOČASNE!

Po druhé, väčšina členov národnej (z)rady sa zhodne na správnosti návrhov z Bruselu! Výnimky z tohto pravidla sú rovnaké ako pri pravidle číslo jedna. Ako som však uviedol vyššie, v prípade eurovalu sú obe vylúčené. Týmto pravidlom je automaticky zabezpečené, že akýkoľvek dôležitý návrh z Bruselu napokon určite schválený bude, tak ako to predpokladá pravidlo číslo jedna. Pre jednoznačnosť treba dodať, že konsenzus nemusí byť stopercentný. Ako ukázal včerajšok, občas sa nájde zopár bláznov, ktorí si dovolia nesúhlasiť. Bláznovstvo môže byť také silné, že sa postihnutí dokonca snažia posudzovať správnosť príslušného návrhu na základe odborných argumentov, akoby celkom zabudli, že je správny jednoducho preto, lebo je z Bruselu. V takýchto prípadoch sa zväčša usporiada inkvizičný proces, kde majú blázni poslednú šancu zmeniť svoje stanovisko a vrátiť sa tak späť na správnu cestu. Ako sme však mali možnosť vidieť, nie vždy sa to podarí, pričom dôsledky môžu byť hrozivé. Bez ohľadu nato však národní (z)radcovia, či už koaliční alebo opoziční, napokon spoja svoje sily a spoločne vyhovejú pravidlu číslo jedna, aby sa na nich v Bruseli nikto nehneval.

Po tretie, občan SR je zároveň Európan a ako správny Európan vie posúdiť, či je návrh zlý alebo je z Bruselu! V prípade, že to niektorý z občanov posúdiť nevie, musí sa to ešte naučiť. Je to dôležité aj preto, aby mal občan pocit, že národná (z)rada skutočne zastupuje jeho vlastné záujmy. Z tohto dôvodu je myslenie občana dlhodobo formované najrôznejšími formami propagandy, pardon osvety. Pre istotu, aby si bol občan naozaj istý, snažia sa mu národní (z)radcovia neustále opakovať, že sa v prípade neschválenia európskych návrhov môžu naplniť tie najhrozivejšie scény, ktoré si občan ani v tých najhrozivejších snoch nedokáže ani len predstaviť. Občan je potom spokojný, cíti sa byť Európanom oveľa viac ako predtým a ako správny Európan vie, že sa bude môcť i v budúcnosti aktívne podieľať na formovaní diania v Európe.

A ešte čosi na záver. Ja osobne považujem tzv. euroval za jeden z najväčších podvodov na širokej verejnosti v histórii EÚ, a určite najväčší v histórii Eurozóny. Nie preto, že nie som dostatočne silný Európan, ale preto, že je to jednoducho ekonomický nezmysel. Euroval nielenže rozdelí súkromné straty finančného sektora medzi široké obyvateľstvo, nielenže vystupňuje morálny hazard finančných inštitúcií, ale navyše z dlhodobého hľadiska výrazne ohrozí hodnotu eura, ktoré by mal vraj podľa zavádzajúcich výrokov jeho obhajcov zachrániť. Okrem toho je klamstvo, že hoci euroval nie je dobrým riešením, všetky ostatné riešenia sú ešte horšie. Som presvedčený, že existuje minimálne jedno riešenie, ktoré eurovalu v jeho navrhovanej podobe dominuje vo všetkých hore uvedených ohľadoch. Pre mňa osobne preto existuje len jeden seriózny ekonomický argument, prečo môže byť v súčasnej situácii pre Slovensko rozumné euroval podporiť. A to v prípade, ak škody, ktoré by boli voči Slovensku vyvodené ako trest za slobodné vyjadrenie nesúhlasu s eurovalom, prevýšia škody, ktoré by nám spôsobil samotný euroval. Ak však máme za euroval hlasovať za takýchto okolností, treba to otvorene priznať a netreba sa tu viac hrať na to, že sme súčasťou akéhosi elitného klubu, v ktorom sa uplatňujú akési demokratické princípy. Veci treba nazývať správnymi menami. Ak je raz niečo „vydieranie“, treba to tak nazvať a hotovo!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ovocinár: Vypestovať si vlastné ovocie je úplne iný zážitok

Vlastné ovocie má úplne inú chuť, ako to kúpené.


Už ste čítali?