Ako banky (ne)škrtnú dlhy

Autor: Tomáš Sedliačik | 29.10.2011 o 0:22 | (upravené 29.10.2011 o 0:34) Karma článku: 13,08 | Prečítané:  1782x

Na základe informácií v médiách o výsledkoch stredajšieho summitu EÚ by si človek mohol na chvíľu myslieť, že európski lídri aspoň čiastočne prišli k rozumu. „Banky odpíšu 50 % gréckeho dlhu“, „Lídri eurozóny sa dohodli s bankami na odpise gréckeho dlhu“, „Grékom škrtnú polovicu dlhov“, a pod. Aj takto vyzerali včerajšie titulky niektorých slovenských spravodajských portálov. Na zahraničných v podstate to isté, akurát v inom jazyku!

Hotová senzácia! Iste, v dnešnej dobe, kedy sa zisky privatizujú a straty socializujú, je takáto správa skutočnou senzáciou. Netreba sa preto čudovať, že je takým senzačným spôsobom prezentovaná verejnosti. Priznám sa, rád by som sa tešil tiež. Obávam sa však, že radosť v tomto prípade sa môže s vysokou pravdepodobnosťou preukázať ako predčasná!

Pre upokojenie hormónov odporúčam každému prečítať si oficiálnu správu zo spomínaného summitu! Na strane 4 v odseku o účasti súkromných investorov sa píše toto: „To this end we invite Greece, private investors and all parties concerned to develop a voluntary bond exchange with a nominal discount of 50% on notional Greek debt held by private investors." V skratke preložené, lídri vyzývajú (alebo aj pozývajú:-) všetky zainteresované strany, aby sa dohodli na dobrovoľnej výmene gréckych dlhopisov za dlhopisy s polovičnou nominálnou hodnotou." Myslím, že si netreba zvlášť vysvetlovať, akú právnu relevanciu má takáto formulácia. Už ako by bola polovica dlhov odpísaná! Mimochodom, v správe sa tiež spomína, že výmena resp. odpis nominálnej hodnoty dlhopisov by sa mala uskutočniť niekedy začiatkom roka 2012. Tak budeme teda všetci netrpezlivo čakať... čakať na deň D... čakať nato, či sa tí, ktorí vytvorili stratu, napokon dobrovoľne rozhodnú niesť aspoň časť tejto straty na vlastných pleciach. Pri všetkej úcte, je to absurdné!

Mimochodom, ešte jedna dôležitá poznámka. Kým na začiatku krízy súkromní investori (najmä banky, no nielen tie) vlastnili približne 95 % všetkých gréckych dlhov, dnes vlastnia už len čosi viac ako polovicu. Vraj okolo 200 miliárd z celkových asi 350 miliárd. Zvyšok sa im totiž medzičasom podarilo úspešne preniesť na ostatné krajiny eurozóny (v rámci tzv. pomoci Grécku) alebo predať ECB. Tie totiž aktuálne vlastnia grécke dlhopisy v hodnote približne 150 miliárd, hoci predtým sa v tabuľkách majiteľov týchto dlhopisov ani nevyskytovali. Týmto spôsobom sa veľká časť možnej straty súkromných investorov už dávno presunula na európsku verejnosť. Pritom netreba mať príliš bujnú fantáziu nato, aby sme si dokázali predstaviť, čo sa môže stať so zvyškom. Inými slovami, čo sa asi banky budú snažiť urobiť so zvyškom gréckeho dlhu, ktorý ešte vlastnia a z ktorého polovicu by vraj čoskoro mali odpísať. Nuž, ak bude ECB i naďalej dostatočne štedrá a bude bankám za každý dlhopis ponúkať 80 % z nominálu, ako to robila doteraz, ktovie koľko im tých dlhopisov v deň D ešte zostane. Nech to však dopadne akokoľvek, určite to zasa bude jedna veľká senzácia!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ovocinár: Vypestovať si vlastné ovocie je úplne iný zážitok

Vlastné ovocie má úplne inú chuť, ako to kúpené.


Už ste čítali?